IBA Warszawa 2030: Inicjuj Badaj Aktywizuj
Prezentacja1

Zespół polsko-niemieckich ekspertów i studentów kierunku gospodarka przestrzenna w piątek 8 czerwca podczas konferencji „IBA Warszawa 2030: Inicjuj Badaj Aktywizuj” zaprezentuje koncepcję rewitalizacji Pragi. Wydarzenie ma na celu wskazanie problemów oraz rozwiązań dla prawobrzeżnej Warszawy, które mogą uatrakcyjnić przestrzeń i życie społeczne w tym miejscu. Efekty IBA zostały z sukcesem wdrożone już w takich miastach jak Berlin i Hamburg czy regionach jak dolina rzeki Emsher. Teraz czas na Warszawę.

Oprócz wysłuchania pięciu wystąpień na temat planowania Warszawy i koncepcji dla Pragi, uczestnicy konferencji będą mieli także szansę zabrać głos i podzielić się swoimi uwagami oraz poddać pod dyskusję koncepcję IBA Warszawa, nad którą od ponad roku wspólnie pracują polscy i niemieccy studenci wraz ze specjalistami od planowania przestrzennego i urbanistyki. Wśród zagranicznych gości głos zabierze prof. Harald Kegler, ekspert ds. wdrażania innowacyjnych rozwiązań dla miast, współpracujący przy tworzeniu IBA Emscher Park, IBA Thüringen, IBA Sachsen Anhalt. Jednym z jego największych osiągnięć planistycznych jest zapoczątkowanie i prowadzenie 10-letniego projektu Ferropolis, którego celem było zrewitalizowanie terenów poprzemysłowych.

Planowanie miasta marzeń

Czym dokładnie jest IBA? To nieformalny instrument planowania przestrzennego, który pozwala w sposób niekonwencjonalny szukać nowych rozwiązań planistycznych, np. poprzez włączanie mieszkańców w określanie przyszłości miasta jak w przypadku Berlina, angażować prywatnych inwestorów we współfinansowanie założeń miejskich, reagować na globalne zmiany klimatyczne, uwypuklać atuty miasta (w przypadku Pragi to właśnie prawy brzeg Wisły). Od ponad 100 lat IBA stosowana jest w Niemczech i coraz częściej zaczyna być stosowana poza granicami tego kraju. Obecnie Warszawa ma szansę zostać prekursorem w Europie Środkowo-Wschodniej wprowadzenia tego instrumentu do planowania miasta.  – W ramach IBA każde narzędzie jest dostosowywane pod konkretne miasto i jego specyficzne problemy. Ponadto do tej pory w ramach IBA analizowano i rozwiązywano lokalne problemy w kontekście międzynarodowym. W IBA Warszawa chcemy odnieść się do wyzwań globalnych w kontekście lokalnym – jest to zatem innowacja również dotycząca samego instrumentu. Wypracowane rozwiązania posłużą nie tylko mieszkańcom Pragi, ale również innym miastom naszego regionu.

Konferencja IBA Warszawa skierowana jest do mieszkańców Warszawy, naukowców zajmujących się miastem, urzędników miejskich i dzielnicowych (nie tylko praskich), aktywistów, inwestorów komercyjnych oraz osób zainteresowanych tematyką życia w mieście i planowania. Wydarzenie odbędzie się w Centrum Zarządzania Innowacjami i Transferem Technologii PW przy ul. Rektorskiej 4.
Udział w konferencji jest bezpłatny.
Ilość miejsc jest ograniczona. Obowiązuje rezerwacja pod adresem:

Agenda konferencji (link)

9 czerwca odbędą się warsztaty planistyczne w Muzeum Warszawskiej Pragi, których celem będzie zebranie pomysłów dla realizacji IBA na Pradze i stworzenie deklaracji IBA.

Zgłoszenia uczestnictwa na warsztaty prosimy przesyłać na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Agenda warsztatów (link)

Organizatorem wydarzenia jest Wydział Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej. Konferencja jest współorganizowana przez Uniwersytet Kassel, Urząd Dzielnicy Praga Północ, Polsko-Niemiecką Fundację na rzecz Nauki oraz Centrum Zarządzania Innowacjami i Transferem Technologii PW.