2020-2022 - Projekt IDUB against COVID-19 w ramach programu Uczelnia Badawcza PW

Projekt ZGPiNŚP pod tytułem: "Innovative spatial solutions minimizing the negative effects of the COVID-19 pandemic in conditions of limited social mobility" uzyskał dofinansowanie w kwocie 300 tys. złotych w ramach konkursu IDUB against COVID-19. Kierownikiem projektu jest Pani Prof. dr hab. Alina Maciejewska. Czas realizacji projektu: lipiec 2020 – sierpień 2022.

Głównym celem projektu jest opracowanie innowacyjnych rozwiązań przestrzennych dla miast i ich otoczenia, dzięki którym skutki pandemii COVID-19 zostaną ograniczone. Istotnym trendem staje się skupienie niezbędnych aspektów życia codziennego w domu oraz ograniczenie mobilności społecznej. Warunki te wymuszają wypracowanie nowej koncepcji działania w zakresie rozwiązań planistycznych, pozwalającej na odnalezienie się w tej rzeczywistości. Realizacja projektu umożliwi opracowanie rozwiązań planistycznych służących zarówno ograniczeniu rozprzestrzeniania pandemii, jak również zmniejszeniu jej skutków.

Zadania realizowane w ramach projektu:

• Gospodarowanie przestrzenią z wykorzystaniem rezerw terenowych w celu zapobiegania sytuacjom kryzysowym oraz skutkom pandemii
  • Znaczenie sposobu realizacji funkcji mieszkaniowej i rekreacyjnej dla kształtowania zdrowego, inkluzywnego i wspierającego środowiska zamieszkania w kontekście Covid-19
  • Duże miasto a strefa podmiejska. Metodologia oceny bezpieczeństwa i jakości zamieszkania w warunkach pandemii
  • Badanie omnibusowe zachowań konsumenckich w kontekście preferowanych cen i lokalizacji domów oraz mieszkań pod wpływem wirusa w zestawieniu duże miasto – strefa podmiejska
  • Ocena potencjału obszarów podmiejskich i wiejskich do pełnienia funkcji turystyczno-rekreacyjnej, w tym w zakresie indywidualnej turystyki krótkotrwałej, w warunkach pandemii

Zespół realizujący projekt:

• prof. dr hab. Alina Maciejewska – kierownik projektu