2016 - Polsko-francuskie seminarium naukowe „Dialogues in Spatial Planning”

W dniach 17-20 maja 2016 roku KGPiNoŚP we współpracy z UFR de Géographie et Aménagement Université Paris-Sorbonne zorganizowała polsko-francuskie seminarium naukowe „Dialogues in Spatial Planning”.

W seminarium udział wzięli studenci kierunku gospodarka przestrzenna z obu uczelni. Program seminarium obejmował sesje referatowe, sesje wykładowe oraz terenowe wizyty studyjne.

Pierwszego dnia seminarium studenci francuscy mieli okazję zapoznać się ze strukturą przestrzenną Warszawy podczas wizyty terenowej poprowadzonej przez pracowników KGPiNoŚP: dr inż. Annę Majewską oraz dr hab. inż. Adriannę Kupidurę.

Drugi dzień seminarium poświęcony został na sesje referatowe. Zebranych powitał w zastępstwie Dziekan Wydziału GiK, prof. dr hab. Aliny Maciejewskiej - Prodziekan ds. Studiów niestacjonarnych - dr hab. Paweł Bylina, prof. PW, oraz przedstawicielka Komitetu naukowego seminarium: prof. dr hab. Anna Geppert z Uniwersytetu Paris-Sorbonne. Następnie przemówił zaproszony gość – Monsiuer Sébastien Reymond – Attaché ds. Współpracy Naukowej Ambasady Francji, który wyraził wyrazy uznania dla owocnie rozwijającej się współpracy między dwoma ośrodkami naukowo-dydaktycznymi.

W pierwszej części sesji referaty wygłosili pracownicy KGPiNoŚP: mgr. inż. Agnieszka Turek, dr Alina Muzioł-Węcławowicz, dr inż. arch. Wojciech Bartoszczuk. Referaty poświęcono tematyce badań prowadzonych w jednostce przez studentów w ramach prac dyplomowych i doktorskich związanych z rewitalizacją terenów poprzemysłowych.

Dalsza część sesji referatowej poświęcona była wystąpieniom studentów z obu uczelni. Stronę polską reprezentowali przedstawiciele Koła Naukowego Gospodarki Przestrzennej: Zuzanna Kunert, Katarzyna Goch, Anna Ciaś i Sylwia Gawron. Studenci przedstawili ostatnie projekty badawcze realizowane przez KNGP, związane z wpływem środowiska miejskiego na zdrowie mieszkańców.

Studenci francuscy zaprezentowali wyniki swoich badań związanych ze środowiskowymi aspektami planowania przestrzeni oraz rewitalizacją miast i związanymi z nią zmianami społecznymi.

Dzień trzeci seminarium obejmował wykłady zaproszonych ekspertów: Bogdana Wyporka, architekta i urbanisty, prezesa TUP w latach 1993-1997, który przedstawił wykład na temat historii Warszawy oraz powojennej odbudowy miasta oraz architekta, urbanisty i wykładowcy akademickiego - dr hab. inż. arch. Krzysztofa Domaradzkiego, prof. PW, który mówił o rozwoju przestrzennym miasta po II Wojnie Światowej. Współczesną politykę przestrzenną Warszawy przybliżył studentom francuskim dr inż. arch. Wojciech Bartoszczuk, przedstawiciel Miejskiej Pracowni Planowania Przestrzennego i Strategii Rozwoju.

W dalszej części dnia prof. Anna Geppert przeprowadziła rozmowę z warszawskim architektem i urbanistą, prezesem Warszawskiego Oddziału TUP dr inż. arch. Tomaszem Majdą, na temat uwarunkowań zawodu urbanisty w Polsce.

W ramach seminarium studenci KNGP zorganizowali terenowe wizyty studyjne, podczas których pokazali francuskim kolegom obszary i obiekty omawiane w referatach i na wykładach oraz wybrane aspekty przestrzeni współczesnej Warszawy. Studenci mieli również okazję odwiedzić Miejską Pracownię Planowania Przestrzennego i Strategii Rozwoju i zapoznać się z aktualnymi problemami przestrzennymi miasta.

Osobami odpowiedzialnymi za organizację seminarium z ramienia KGPiNoŚP były: dr hab. inż. Adrianna Kupidura oraz mgr inż. Agnieszka Kardaś.