Noc Muzeów 2022

W ramach tegorocznej Nocy Muzeów dnia 14 maja w Auli Głównej PW można było zwiedzać wystawę pt. „Mapa – wczoraj, dziś i jutro", przygotowaną przez członków Komisji Historii i Tradycji WGiK, pod kierownictwem prof. Andrzeja Pachuty i dr. inż. Tomasza Olszaka.

Ekspozycję podzielono na trzy sekcje: wystawę map dawnych i współczesnych: topograficznych, tematycznych i atlasów, stanowisko Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii z dostępem do urzędowego Geoportalu, a także prezentację możliwości rzeczywistości wirtualnej. Jednocześnie można było zwiedzać ekspozycję instrumentów geodezyjnych, publikacji i pamiątek z historii Wydziału prezentowanych w Muzeum Politechniki Warszawskiej w Gmachu Głównym. Przewodnikami po obu częściach byli pracownicy muzeum oraz geodeci i kartografowie z Wydziału. Na wystawę map wybrano ponad 60 publikacji - przede wszystkim opracowania autorskie pracowników Wydziału z jego 100-letniej tradycji oraz wybrane opracowania o szczególnym znaczeniu w kartografii polskiej: mapy topograficzne Wojskowego Instytutu Geograficznego oraz mapy GUGiK, mapy katastralne, glebowe, geologiczne, a także atlasy narodowe i tematyczne. Na stanowisku GUGiK pracownicy urzędu prezentowali na komputerze i urządzeniach mobilnych możliwości funkcjonalne różnych usług centralnego węzła krajowej infrastruktury danych przestrzennych Geoportal.gov.pl. Z kolei na stanowisku rzeczywistości wirtualnej mg inż Miłosz Gnat oprowadził ponad 70 uczestników Nocy Muzeów po Gmachu Głównym w nieco inny sposób - w okularach i manipulatorach umożliwiających poruszanie się w tzw. rozszerzonej rzeczywistości (augmented reality). Mimo iż technologia ta jest najbardziej znana z gier VR, to jest też narzędziem pracy naukowców, wykorzystywanym m.in. w badaniach nad nowymi sposobami nawigacji. Przy stanowisku komputerowym można było obejrzeć także przykłady opracowań kartograficznych z prac naukowych i dyplomowych realizowanych na Wydziale Geodezji i Kartografii: