Aktualności

Międzynarodowy certyfikat AESOP dla kierunku Gospodarka Przestrzenna

Z radością informujemy, że 9 lipca 2024, w trakcie Zgromadzenia Ogólnego AESOP w Paryżu, kierunek gospodarka przestrzenna, prowadzony na Wydziale Geodezji i Kartografii, został uhonorowany prestiżowym certyfikatem Association of European Schools of Planning Quality Recognition (AESOP QR, link do certyfikatu na końcu tekstu). Certyfikat został przyznany dla obu stopni i obu specjalności na lata 2024–2030.

To ogromne wyróżnienie dowodzące, że jakość kształcenia na naszym kierunku spełnia wymogi i standardy stawiane przez międzynarodową organizację zrzeszającą europejskie uniwersytety i szkoły wyższe, które zajmują się nauczaniem i badaniami w zakresie planowania przestrzennego. 

Badania związane z esploracją Marsa w Józefosławiu

W dniach 8-10 lipca w Józefosławiu odbyła się inauguracja wspólnego projektu naukowego PW, UJ, NASA oraz Uniwersytetów w Bazylei i San Jose związanego z eksploracją Marsa. Pracownicy naukowi i studenci WGiK oraz WEiTI PW, a także Wydziału Geografii i Geologii UJ wykorzystali blisko 40 ton kruszywa by przygotować w Józefosławiu pole testowe odtwarzające formy eoliczne i impaktowe występujące na Czerwonej Planecie.

Kolejne prace na terenie Obozu Zagłady w Treblince

W 2024 roku Wydział Geodezji i Kartografii będzie realizował projekt naukowy pod tytułem: „Nowe komory gazowe oraz ruszty paleniskowe: badania poszukiwawcze i inwentaryzacyjne na obszarze Obozu Zagłady Treblinka”.  Badania finansowane są przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. 

Kierunek Geodezja i Kartografia na naszym Wydziale najlepszym spośród kierunków geodezyjnych w Polsce

W ogłoszonych właśnie wynikach rankingu Perspektywy, kierunek Geodezja i Kartografia na naszym Wydziale, już po raz 5. z rzędu, wybrany został najlepszym kierunkiem geodezyjnym w Polsce. Politechnika Warszawska, podobnie jak w ubiegłym roku, zajęła najwyższe miejsce w kategorii uczelni technicznych, a także 3. miejsce spośród wszystkich uczelni wyższych w Polsce. Kierunek Gospodarka Przestrzenna, tym razem, po ubiegłorocznym zwycięstwie w swojej kategorii, zajął 4 miejsce.

Projekt CapaCITIES na Konferencji Misji Neutralnych Klimatycznie i Inteligentnych Miast

W dniach 25-26 maja w Walencji odbyła się konferencja poświęcona europejskiej misji neutralnych dla klimatu i inteligentnych miast „Empowering Cities - The Climate-Neutral and Smart Cities Mission in Action”, na której nie zabrakło polskiego zespołu CapaCITIES, którego zadaniem jest wspieranie misji miast w Polsce.

Dni Józefosławia w Obserwatorium Astronomiczno-Geodezyjnym PW

W poprzedni weekend (7-9 czerwca 2024 r) Wydział Geodezji i Kartografii był po raz pierwszy współorganizatorem Dni Józefosławia. To nowe otwarcie na mieszkańców Józefosławia i okolic, którzy nie znają wystarczająco naszej działalności na tym terenie, a PW może być centralnym punktem integracji na mapie tej największej w Polsce wsi liczącej ponad 15 tys. mieszkańców! Impreza odbyła się na terenie Obserwatorium Astronomiczno-Geodezyjnego w Józefosławiu.

Zespół z WGIK w finale konkursu o Nagrodę Siemensa i Politechniki Warszawskiej!

Kapituła Konkursu o Nagrodę Siemensa i Politechniki Warszawskiej, po rekomendacji Zespołu Oceniającego, do finałowego etapu Demo Day zakwalifikowała 5 zespołów, w tym jeden zespół z naszego Wydziału. Zespół prowadzący badania nad zjawiskiem telemetrii pomiędzy technologiami Internetu Rzeczy (IoT) i Modelowaniem informacji o obiekcie budowlanym (BIM) tworzą: dr inż. Andrzej Borkowski, inż. Jakub Brożyna (student II stopnia kierunku GP) oraz inż. Julia Lesiuk (studentka II stopnia kierunku GP).

REKRUTACJA - XX edycja SP Zarządzanie nieruchomosciami

Nowa ścieżka kariery zawodowej
Jeżeli posiadacie wyższe wykształcenie z tytułem magistra, inżyniera lub licencjata, zapraszamy na Studia Podyplomowe Zarządzanie Nieruchomościami, prowadzone na Wydziale Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej.
Rekrutacja TRWA!!!

Więcej informacji na stronie:
https://www.sp.gik.pw.edu.pl/Zarzadzanie-Nieruchomosciami/Rekrutacja-ZN-2024-2025

Współpraca bilateralna z Austrią w ramach projektu NAWA Wspólne Projekty Badawcze

W dniach 6 - 10 maja odbyła się pierwsza wizyta studyjna w ramach Projektu NAWA ADVOKATE!

Spotkanie studentów Gospodarki przestrzennej z przedstawicielami Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu

W dniu 15 maja 2024 roku gościliśmy przedstawicieli Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu (PAIH). Na spotkaniu goście zaprezentowali działalność Agencji, perspektywę inwestorów zagranicznych odnośnie preferencji inwestycyjnych, specyfikę pracy w Agencji.

Wyniki badań interdyscyplinarnego zespołu nad układem urbanistycznym antycznego miasta Nea Paphos

Nea Pafos, hellenistyczno-rzymska stolica Cypru, została założona zgodnie z regularnym planem ulic, znanym jako siatka Hippodamii, w okresie hellenistycznym. Celem realizowanego przez Uniwersytet Jagielloński, Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej Uniwersytetu Warszawskiego i Politechnikę Warszawską projektu było stworzenie hipotetycznych rekonstrukcji Nea Pafos z okresu hellenistycznego oraz zaproponowanie lokalizacji głównych budynków publicznych i modelowania ruchu miejskiego.

Wybrano nowe kierownictwo Komitetu Geodezji PAN

Na nowego Przewodniczącego Komitetu Geodezji Polskiej Akademii Nauk wybrano prof. dr. hab. inż. Jarosława Bosego z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. W nowym prezydium KG PAN mamy również swoją przedstawicielkę: wiceprzewodniczącą została wybrana Pani dr hab. inż. Katarzyna Osińska-Skotak, prof. PW. Serdecznie gratulujemy!

Noc Muzeów 2024 na naszym Wydziale - podsumowanie

Tegoroczna edycja Nocy Muzeów odbyła się 18 maja i  jak zwykle, zawitała ona również na Wydział Geodezji i Kartografii! Zapraszamy do zapoznania się z krótkim podsumowaniem tego wydarzenia!

Drzwi Otwarte Politechniki Warszawskiej 2024 - Zapraszamy!

Już w najbliższą sobotę, 25 maja 2024 r., w godzinach 10:00 - 15:00, odbędą się Dni Otwarte Politechniki Warszawskiej. Zapraszamy w szczególności do odwiedzin stoiska Naszego Wydziału, w Gmachu Głównym Politechniki Warszawskiej (pl. Politechniki 1) oraz stoisk naszych Kół Naukowych: Gospodarki Przestrzennej oraz Geodezji i Kartografii "Wektor", na placu przed Gmachem Głównym. Jak zwykle, nie zabraknie również prezentacji Naszego Wydziału, która odbędzie się o godz. 12:00, w sali 315 Gmachu Głównego PW.

Dr hab. inż. Janusz Walo, prof PW, wybrany na Dziekana Wydziału w kadencji 2024-2028

Informujemy, że dnia 9 maja 2024 roku, Wydziałowe Kolegium Elektorów pozytywnie zaopiniowało kandydaturę dr. hab. inż. Janusza Walo, profesora Uczelni, na stanowisko Dziekana Wydziału Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej, w kadencji 2024-2028. Dzień później, Jego Magnificencja Rektor Politechniki Warszawskiej, prof. dr hab. inż. Krzysztof Zaremba przekazał oficjalną decyzję o powołaniu prof. Walo na funkcję Dziekana. Zespół Prodziekanów zostanie ogłoszony niebawem.

Serdecznie gratulujemy oraz życzymy nowo wybranemu Dziekanowi wielu sukcesów w nadchodzącej kadencji!

GeoPiknik 2024 - 24 maja, Józefosław!

Już 24 maja, na terenie Obserwatorium Astronomiczno-Geodezyjnego w Józefosławiu (przy ul. Ogrodowej 2), odbędzie się GeoPiknik 2024. Serdecznie zapraszamy całą społeczność akademicką Wydziału GiK do wzięcia udziału w tym corocznym wydarzeniu!

Udział (oraz sukcesy!) studentów ze Stowarzyszenia "Geoida" podczas konferencji OKSG

Tegoroczna edycja Ogólnopolskiej Konferencji Studentów Geodezji odbyła się w dniach 18-19 kwietnia, na Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie. Podczas tej konferencji studenci z Naszego Wydziału przedstawili swoje prace naukowe, zarówno podczas sesji referatowych (3 referaty), jak i posterowej (2 postery). Dwie spośród zaprezentowanych prac zostały nagrodzone.

Eksperyment dydaktyczny na kierunku studiów Gospodarka Przestrzenna

Za zgodą Zespołu ds. etyki badań naukowych z udziałem ludzi Politechniki Warszawskiej przeprowadzono innowacyjny eksperyment dydaktyczny na kierunku studiów gospodarka przestrzenna. Wyniki eksperymentu opublikowano na łamach Education Sciences (Q1, CiteScore 2023 = 4.7, Impact Factor 2022 = 3.0). Nauczanie oparte na dociekaniu (IBL) jest jedną z najskuteczniejszych metod nauczania zgodnych z trendem konstruktywizmu. Jej głównym założeniem jest dominująca rola ucznia aktywizowanego poznawczo, który, podobnie jak badacz, ma możliwość stawiania pytań, testowania hipotez i rozwiązywania problemów przy użyciu szerokiego spektrum narzędzi i technik.

Promocja Wydziału GiK podczas Tygodnia Naukowego w IV LO im A. Mickiewicza

9 kwietnia pracownicy naukowi Zakładu Fotogrametrii, Teledetekcji i Systemów Informacji Przestrzennej poprowadzili wykłady i warsztaty dla uczniów warszawskiego IV Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza. Było to jedno z serii wielu  wizyt w warszawskich (i podwarszawskich) szkołach średnich, podczas których pracownicy naszego Wydziału starają się przybliżyć, czym zajmuje się nowoczesna geodezja, jednocześnie zachęcając młodzież do wyboru kierunków studiów prowadzonych przez Wydział Geodezji i Kartografii.

HarSval - projekt mający na celu harmonizację współpracy badawczej na Svalbardzie

Od 1 marca 2024 na Wydziale rozpoczęły się prace związane z realizacją projektu HarSval (Bilateral initiative aiming at Harmonisation of the Svalbard cooperation). Jest to kolejny (po CRIOS) projekt Polsko Norweski finansowany z grantu EEA i środków Funduszy Norweskich 2014-2021 w ramach programu Badania Podstawowe (Contract No. UMO-2023/43/7/ST10/00001). Projekt został zainicjowany przez Polskie Konsorcjum Polarne. We współpracę zaangażowano 11 partnerów z Polski oraz 14 partnerów z Norwegii. Projekt ma na celu wzmocnić stosunki dwustronne między Norwegią a Polską, rozszerzyć sieci partnerów oraz zakres dotychczasowych działań badawczych, a także transfer wiedzy, technologii, doświadczeń i najlepszych praktyk.

CitCom.ai: European AI Testing and Experimentation Facility for Smart and Sustainable Cities and Communities

CitCom.ai to Europejski Ośrodek Testowania i Eksperymentowania Sztucznej Inteligencji (AI TEF) dla Inteligentnych i Zrównoważonych Miast i Społeczności (SSCC). Konsorcjum CitCom.ai, złożone z 34 partnerów z 11 krajów, łączy wiodące na świecie możliwości TEF wokół trzech tematów: POWER, MOVE i CONNECT (które wywodzą się z obszarów tematycznych ram interoperacyjności EIF4SCC), w ramach trzech "super węzłów": Nordyckiego, Centralnego i Południowego.

Projekt HE CapaCITIES – Pierwsze Spotkanie Wymiany Krajowych Platform na Rzecz Miast Neutralnych dla Klimatu

Narodowa Platforma Dialogu na rzecz polskich miast neutralnych klimatycznie przedstawiła dobre praktyki na pierwszym spotkaniu w ramach wymiany i networkingu krajowych platform na rzecz miast neutralnych dla klimatu, które odbyło się w dniach 14 - 15 marca 2024 roku w Brukseli. Wielopoziomowa i międzysektorowa współpraca jest kluczowa dla osiągnięcia celów misji miast. Kierownikiem projektu po stronie PW jest dr inż. Katarzyna Rędzińska z Wydziału Geodezji i Kartografii, która reprezentowała polską platformę, dzieląc się dobrymi praktykami w zakresie współpracy z regionami.

Nagrody dla przedstawicieli naszego Wydziału w Konkursie o nagrodę Ministra Rozwoju i Technologii w dziedzinie geoinformacji!

W niedawno rozsztrzygniętym konkursie Ministra Rozwoju i Technologii w dziedzinie geoinformacji, wyróżniono aż czwórkę przedstawicieli naszego Wydziału: inż. Jakub Modrzewski został nagrodzony w kategorii prac dyplomowych inżynierskich, mgr inż. Bartosz Wiktorzak oraz mgr inż. Aleksandra Wasik w kategorii prac dyplomowych magisterskich, natomiast dr inż. Wojciech Ostrowski został nagrodzony za rozprawę doktorską. Serdecznie gratulujemy naszym laureatom!

Udział pracowników naszego Wydziału w badaniach polarnych

Pracownicy naszego Wydziału biorą udział w badaniach polarnych w ramach realizacji projektu CRIOS – Cryosphere Integrated Observatory Network on Svalbard. Projekt ten jest przedsięwzięciem ogólnoczuelnianym, zrzeszającym instytucje z Polski oraz Norwegii. W ramach pracy nad tym projektem wzięli udział w wyprawach polarnych na Spitsbergen.

Badania nad Internetem Rzeczy opublikowane w czasopiśmie z I decyla (TOP10)

Celem prac dr. inż. Andrzeja Borkowskiego było opracowanie taniego rozwiązania aplikacyjnego Internetu Rzeczy (IoT, and. Internet of Things) oraz zintegrowanie go z modelem BIM. Firmy projektowe, wykonawcy i operatorzy budynków chętnie wykorzystują rozwiązania IoT do monitorowania, analizowania lub zarządzania procesami. Główny wkład artykułu umożliwia projektowanie, budowę i wykorzystanie tanich obwodów nawet w małych inwestycjach.