Zakończenie Projektu Smart Villages

Dnia 27 czerwca 2023 roku w Gmachu Głównym Politechniki Warszawskiej odbyło się uroczyste posiedzenie Rady Naukowej i Komitetu Sterującego Projektu naukowo-badawczego pn. „Wdrożenie koncepcji Smart Villages w województwie mazowieckim”, podsumowujące zakończenie prac badawczych.

Wydział Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej był Liderem Konsorcjum Naukowego ww. projektu. Kierownikiem Projektu i Rady Konsorcjum była Pani prof. hab. inż. Katarzyna Sobolewska – Mikulska, a funkcję przewodniczącej Komitetu Sterującego projektu pełniła Pani dr hab. inż. Anna Bielska, prof. uczelni.

Konsorcjum Naukowe projektu składało się z następujących jednostek naukowo-badawczych:

• Wydział Geodezji i Kartografii Politechnika Warszawska,
  • Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie,
  • Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie,
  • Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej – PIB,
  • Instytut Geodezji i Kartografii,
  • Instytut Uprawy, Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach – PIB,
  • Sieć Badawcza Łukasiewicz - Instytut Lotnictwa.

W ramach projektu współpracowano z Mazowieckim Parkiem Naukowo-Technologicznym – Parkiem Spółdzielczym w Płońsku oraz Mazowieckim Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego. Ponadto, pomoc w obsłudze techniczno-informatycznej projektu zapewniło CENAGIS – Centrum Analiz Geoprzestrzennych i Obliczeń Satelitarnych Wydział Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej, a w zakresie testowania koncepcji modelu 3D rozwiązań przestrzennych obszarów wiejskich w ramach prac scaleniowych współpracowano z Mazowieckim Biurem Geodezji i Urządzeń Rolnych w Ostrołęce.

W ramach Projektu zrealizowano osiem zadań polegających na:

• Opracowaniu diagnozy stanu gospodarczego, społecznego i środowiska,
  • Określeniu specjalizacji regionalnych Mazowsza oraz opracowanie propozycji zmian profilu gospodarki w regionie,
  • Opracowaniu idei Smart Villages Mazowsza,
  • Analizie walorów kulturowych, turystycznych i regionalnych obszarów wiejskich województwa mazowieckiego,
  • Opracowaniu koncepcji infrastruktury teleinformatycznej umożliwiającej wdrożenie idei Smart Villages,
  • Przygotowaniu założeń do testowania i weryfikacji społecznej koncepcji Smart Villages,
  • Przygotowaniu koncepcji i założeń aplikacji mobilnych Smart Villages,
  • Opracowaniu koncepcji założeń do Strategii Rozwoju Obszarów Wiejskich województwa mazowieckiego.

Projekt jest kompleksowy i porusza różnorodne obszary tematyczne, począwszy od aspektów społecznych w tym m.in. partycypacji społecznej, roli liderów lokalnych, rewitalizacji, poprzez przestrzenno-techniczne w tym przebudowę wsi, infrastrukturę techniczną, aspekty przyrodnicze w tym ochronę klimatu, gospodarowanie wodą, ochronę gleb, przeciwdziałanie suszy, po nowoczesne technologie i ich zastosowanie w rolnictwie ale również w wymiarze społecznych poprzez polepszenie jakości życia mieszkańców obszarów wiejskich.

Nawiązana w Projekcie współpraca naukowa będzie kontynuowana w ramach Planu Operacyjnego na lata 2022-2023 Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich 2014-2020 dla Województwa Mazowieckiego - projekt pn. Smart Villages - sieci powiązań na rzecz rozwoju obszarów wiejskich Mazowsza. Uczestnicy Projektu opracują monografię popularno-naukową  pt. „Profile regionalne Mazowsza – diagnoza i propozycje zmian dla obszarów wiejskich”, skierowaną do pracowników Jednostek Samorządu Terytorialnego województwa mazowieckiego.