Znak Politechniki Warszawskiej

Sylwetka absolwenta GiNS

Co potrafi mgr inż. po ukończeniu studiów w specjalności Geodezja i Nawigacja Satelitarna?

Specjalność łączy ze sobą aspekty współczesnej geodezji fizycznej, satelitarnej i inżynieryjnej. Obejmuje unikalną w skali Polski problematykę związaną z wykorzystaniem satelitarnych metod wyznaczania pozycji do: zakładania, modernizacji i aktualizacji osnów geodezyjnych, pomiarów położenia obiektów i obsługi inwestycji, a także nawigacji lądowej, morskiej i powietrznej. Omawiane są zagadnienia związane z łącznym wykorzystaniem pomiarów: satelitarnych (GNSS), klasycznych geodezyjnych, grawimetrycznych i niwelacji precyzyjnej w różnych dziedzinach inżynierii i badaniach naukowych. Poruszana jest tematyka badania lokalnej i globalnej geodynamiki dla potrzeb zakładania osnów geodezyjnych, monitoringu i zapobiegania geozagrożeniom, jak również geodezyjne i geofizyczne wykorzystanie precyzyjnych pomiarów ziemskiego pola siły ciężkości.

Absolwenci specjalności znają zagadnienia związane z geodezyjnymi układami odniesienia, metodami opracowania obserwacji geodezyjnych i satelitarnych, integracją układów odniesienia w Europie oraz badaniem wpływu zjawisk geodynamicznych na wyniki pomiarów geodezyjnych. Istotnym elementem jest również praktyczna wiedza związana z wykorzystaniem pomiarów ziemskiego pola siły ciężkości w zadaniach związanych z badaniem figury Ziemi i zagadnieniach redukcji obserwacji geodezyjnych. Absolwenci posiadają umiejętność integracji danych z różnych czujników nawigacyjnych (m. in. GPS, IMU), zarządzania systemami aktywnych stacji nawigacji satelitarnej dla potrzeb gospodarczych i w sytuacjach kryzysowych, a także gromadzenia, aktualizacji i udostępniania danych dotyczących osnów geodezyjnych.

W ramach specjalności przewidziane są ćwiczenia polowe z geodynamiki odbywane na polu testowym w Pienińskim Pasie Skałkowym oraz zajęcia praktyczne przeprowadzane w Obserwatorium Astronomiczno-Geodezyjnym w Józefosławiu.

Ponadto, ukończenie studiów II stopnia w specjalności Geodezja i Nawigacja Satelitarna pozwala na uzyskanie uprawnień geodezyjnych z zakresu 3 - geodezyjne pomiary podstawowe - po zdobyciu odpowiedniego doświadczenia praktycznego bez konieczności zdawania egzaminu pisemnego, zgodnie z Art. 44a. ust. 1 PGiK.

Absolwenci GiNS znajdują zatrudnienie zarówno w sektorze publicznym, jak i prywatnym. Często decydują się również na dalszy rozwój naukowy w wiodących ośrodkach badawczych.