Otwarcie Laboratorium Monitoringu Przemieszczeń i Deformacji

W dniu 20 grudnia 2023 r. zostało otwarte Laboratorium Monitoringu Przemieszczeń i Deformacji. Pracownia mieści się w Sali 32a Gmachu Głównego Politechniki Warszawskiej i powstała z inicjatywy Zakładu Geodezji Inżynieryjnej i Systemów Pomiarowych Wydziału Geodezji i Kartografii przy wsparciu Zakładu Budownictwa Wodnego i Hydrauliki Wydziału Instalacji Budowlanych, Hydrotechniki i Inżynierii Środowiska.

W dniu 20 grudnia 2023 r. zostało otwarte Laboratorium Monitoringu Przemieszczeń i Deformacji. Pracownia powstała w ramach grantu dydaktycznego realizowanego w ramach projektu „Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza”. Za przeprowadzenie konkursu odpowiadało Centrum Studiów Zaawansowanych PW. Laboratorium powstało z inicjatywy Zakładu Geodezji Inżynieryjnej i Systemów Pomiarowych Wydziału Geodezji i Kartografii przy wsparciu Zakładu Budownictwa Wodnego i Hydrauliki Wydziału Instalacji Budowlanych, Hydrotechniki i Inżynierii Środowiska.

Organizacja i wyposażenie Laboratorium Monitoringu Przemieszczeń i Deformacji:

• dr hab. inż. Janina Zaczek-Peplinska - kierownik grantu
  • dr inż. Sławomir Jastrzębski
  • dr inż. Sławomir Łapiński
  • mgr inż. Mariusz Pasik
  • mgr inż. Adam Kasprzak

Pracownia mieści się w Sali 32a Gmachu Głównego Politechniki Warszawskiej.

W laboratorium znajduje się szereg czujników i systemów do badania przemieszczeń i deformacji, a mianowicie: rozeta geodezyjna do badania deformacji powierzchni, model fundamentu z rurami inklinometrycznymi do manualnego i automatycznego pomiaru przemieszczeń pionowych, stanowisko prezentacyjne systemu inteligentnego monitoringu IMSGeo, model ściany z dyskretnymi czujnikami inklinometrycznymi, stanowisko prezentacyjne z precyzyjnym pochyłomierzem kompaktowym Axis. Pracownia została także wyposażona w nowoczesne instrumenty pomiarowe tj. tachimetry robotyczne i skanujące. Wszystkie urządzenia i systemy służyć będą do prowadzenia zajęć dydaktycznych na I i II stopniu studiów na kierunkach: Geodezja i Kartografia (WGIK) i Inżynieria Wodna (WIBHIŚ).

W pracowni zaplanowano realizację ćwiczeń i projektów z przedmiotów m.in. Monitoring Przemieszczeń Obiektów Zagrożonych, Pomiary Przemieszczeń i Analiza Deformacji, Pomiary Specjalne, Geodezja Inżynieryjno-Przemysłowa, Geodezyjna Obsługa Budowy. Zapraszamy wszystkich Pracowników do odwiedzenia Laboratorium Monitoringu Przemieszczeń i Deformacji.

Relacja: Dr inż. Ewa Świerczyńska/ Film przygotował: dr inż. Sławomir Jastrzębski

Zapraszamy do obejrzenia relacji filmowej z otwarcia laboratorium:  LINK>>>