Dni Józefosławia w Obserwatorium Astronomiczno-Geodezyjnym PW

W poprzedni weekend (7-9 czerwca 2024 r) Wydział Geodezji i Kartografii był po raz pierwszy współorganizatorem Dni Józefosławia. To nowe otwarcie na mieszkańców Józefosławia i okolic, którzy nie znają wystarczająco naszej działalności na tym terenie, a PW może być centralnym punktem integracji na mapie tej największej w Polsce wsi liczącej ponad 15 tys. mieszkańców! Impreza odbyła się na terenie Obserwatorium Astronomiczno-Geodezyjnego w Józefosławiu.

Impreza przyciągnęła bardzo dużo mieszkańców. Wśród bogatego programu edukacyjno-rozrywkowego dla wszystkich pokoleń nie zabrakło bardzo mocnych akcentów ze strony Politechniki Warszawskiej. Zorganizowane zostały m.in. Urbinaria oraz wystawa Kół Naukowych PW.

URBINARIA Józefosław 2024 zostały zorganizowane z inicjatywy Pani dr Małgorzaty Havel. To innowacyjne zajęcia studentów mające charakter warsztatów praktycznych. Realizowane były w ramach przedmiotu "Teoria urbanistyki i gospodarki przestrzennej na sem. 4 kierunku studiów "Gospodarka Przestrzenna" na Wydziale Geodezji i Kartografii PW.

W roku 2024 duża grupa studentów odbyła "spacer" po Józefosławiu. Zadaniem studentów było zaobserwowanie i analiza konfliktów przestrzennych wynikających z różnych perspektyw uczestników procesów urbanizacji. Jednym z głównych celów jest określenie wpływu tych konfliktów na wartość przestrzeni.

W ramach Dni Józefosławia kilkudziesięcioro studentów zaprezentowało mieszkańcom wyniki swoich prac. Studenci mieli niezwykłą okazję dyskutować bezpośrednio z Burmistrzem Miasta i Gminy Piaseczno Panem Danielem Putkiewiczem, jego zastępcą Panem Robertem Widzem, Panią Sołtys oraz przedstawicielami Wydziału Urbanistyki i Architektury. Poznali z pierwszej ręki niezwykle ciekawe historie związane z urbanistycznym rozwojem gminy i praktyczny punkt widzenia na sprawy planowania przestrzennego.

W czasie imprezy prezentowały się też cztery koła naukowe z naszej uczelni:

  1. Koło Naukowe „Wektor” z WGIK
  2. Koło Naukowe Gospodarki Przestrzennej WGIK
  3. Koło Naukowe Lotników z WMEIL
  4. Koło Naukowe „Venturi" z WIChiP

Cieszymy się, że zaproszenie przyjęły zarówno nasze „własne” koła, jak i te zaprzyjaźnione z innych wydziałów.

Sprzęt badawczy prezentowała w imieniu pracowników Pani dr inż. Magda Pilarska-Mazurek. Całość wydarzenia, ze strony naszego Wydziału, koordynował Prodziekan ds. Rozwoju i Współpracy z Gospodarką, dr hab. inż. Dariusz Gotlib, prof. Uczelni.

Głównymi organizatorami wydarzenia było Centrum Kultury w Piasecznie, sołectwo Józefosław oraz Biuro Promocji i Kultury z Urzędu Miasta i Gminy Piaseczno. Współorganizacja tego wydarzenie była sporym wysiłkiem, ale jesteśmy pewni, że zaowocuje dużą intensyfikacją współpracy z miastem, gminą i wsią.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć i filmów z wydarzenia.

 
 
W imprezie wzięli udział goście w każdym wieku. Atrakcje dla nich przygotowały Koła Naukowe z Politechniki Warszawskiej, w tym Koło Naukowe Gospodarki Przestrzennej oraz KN Wektor z naszego Wydziału.
 
 
W ramach wystawy, przedstawionych zostało wiele prac, związanych z tematem urbanizacji. Temat ten jest szczególnie ważny właśnie dla społeczności Józefosławia, największej w Polsce wsi, która liczy sobie więcej mieszkańców od takich miast jak np. Góra Kalwaria, Ożarów Mazowiecki czy Karczew.
 
 
Impreza zorganizowana została z dużym rozmachem. Goście mieli do dyspozycji wiele stoisk, o przeróżnym asortymencie, a także mogli posłuchać muzyki granej na żywo