Noc Muzeów na Wydziale GiK - 13 maja 2023

Tegoroczna edycja Nocy Muzeów z geodetami na Dużej Auli Politechniki Warszawskiej skupi się na prezentacji różnych technik pomiarowych. Podczas wydarzenia będzie można sprawdzić i przetestować działanie przeróżnych instrumentów geodezyjnych - stosowanych od czasów dawnych, do teraźniejszych. Dodatkową atrakcją, na którą również serdecznie zapraszamy, będzie koncert fortepianowy profesora naszego Wydziału Przemysława Kupidury oraz Magdaleny Este, pt. "Sceny niedokończone", o godzinie 19:00 w Małej Auli.

Wystawa eksponatów na Dużej Auli zostanie zaaranżowana w następujących tematach:

Pomiary odległości:

  • pomiary niegdysiejsze - jak w czasach pierwszych odkryć optyki zaangażowano ją do pomiarów długości?
  • pomiary współczesne - współczesne dalmierze geodezyjne

Pomiary wysokości:

  • niwelacja geometryczna oraz trygonometryczna: może sinus i cosinus wcale nie są takie złe?

Pomiar położenia:

  • jak wyznaczyć współrzędne punktu, który potem trafia na mapę?
  • jak działa GNSS? - wyznaczenie pozycji z wykorzystaniem sztucznych satelitów Ziemi

W sali 44, w bezpośrednim sąsiedztwie Auli,przedstawione zostaną natomiast najnowsze instrumenty fotogrametryczne, czyli takie, dzięki którym pozyskiwane są zdjęcia lotnicze czy satelitarne. W tej sali będzie można dowiedzieć się:

  • jak działa analogowa kamera lotnicza?
  • jak działa precyzyjne kamery pomiarowe naziemne?
  • po co w geodezji wykorzystywane są drony? Przedstawiony zostanie bardzo powszechnie wykorzystywany w obecnych czasach, nie tylko w geodezji, wielowirnikowiec z wyposażeniem fotogrametrycznym.

Na naszej wystawie przeplatać się będą zatem i starsze i nowsze techniki pomiarów geodezyjnych, te klasyczne oraz te, które określamy mianem „remote sensing”, czyli technik zdalnego pozyskiwania danych. Uzupełnieniem prezentacji w Auli będzie stoisko prezentujące najnowocześniejsze metody prezentacji kartograficznych w postaci okularów VR. To już nie przyszłość ale teraźniejszkośc kartografii, istniejącej w nazwie naszego Wydziału.

Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w Nocy Muzeów na PW oraz do śledzenia wydarzenia na Facebook'u.