Prodziekan ds. organizacji i nauki - dr hab. inż. Katarzyna Osińska-Skotak, prof. Uczelni

Prodziekan ds. organizacji i nauki - dr hab. inż. Katarzyna Osińska-Skotak, prof. uczelni

Prodziekan ds. organizacji i nauki - dr hab. inż. Katarzyna Osińska-Skotak, prof. uczelni  

W dniu 16 września 2020 roku JM Rektor Politechniki Warszawskiej prof. dr hab. inż. Krzysztof Zaremba powołał na kadencję 2020-2024 dr hab. inż. Katarzynę Osińską-Skotak, prof. uczelni na stanowisko Prodziekana ds. Organizacji i Nauki.

Absolwentka Wydziału Geodezji i Kartografii oraz Wydziału Inżynierii Środowiska (obecnie: Wydział Instalacji Budowlanych, Hydrotechniki i Inżynierii Środowiska) Politechniki Warszawskiej.

  • w 2001 r. uzyskała z wyróżnieniem stopień doktora,
  • w roku 2011 stopień doktora habilitowanego nauk technicznych w dyscyplinie naukowej geodezja i kartografia.
  • zatrudniona w Zakładzie Fotogrametrii, Teledetekcji i Systemów Informacji Przestrzennej na stanowiska profesora uczelni.

Zajmuje się zaawansowanymi technikami teledetekcji i systemów informacji przestrzennej, w szczególności w zakresie ich wykorzystania w badaniach środowiska, w planowaniu przestrzennym, archeologii, a także opracowania narzędzi automatyzacji przetwarzania danych teledetekcyjnych, m.in. do monitorowania zmian zachodzących w środowisku oraz wzajemnego oddziaływania na siebie różnych jego komponentów. Jest autorką i współautorką ponad 100 publikacji naukowych. Realizowała prace badawcze w licznych krajowych i międzynarodowych projektach naukowych i naukowo-badawczych, w 10 była kierownikiem projektu lub koordynatorem zespołu PW.

  • Stypendystka Fundacji im. Nowickiego i Niemieckiej Fundacji Ochrony Środowiska (DBU). 
  • Jest członkiem Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych Polskiej Akademii Nauk (2019-2022), w tym sekretarzem Sekcji Teledetekcji tego Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych Polskiej Akademii Nauk (2019-2022),
  • Jest członkiem Zespołu ds. Europejskiego Programu Obserwacji Ziemi Copernicus Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN (2019-2022),
  • Jest sekretarzem naukowym Komitetu Geodezji Polskiej Akademii Nauk (2020-2023),
  • Jest członkiem zarządu Oddziału Teledetekcji i Geoinformatyki PTG (od 2015).
  • Jest wiceprzewodniczącą Zespołu do oceny prac dyplomowych, rozpraw doktorskich i habilitacyjnych, publikacji oraz innowacyjnych rozwiązań w dziedzinie geoinformacji w Konkursie o Nagrodę Ministra Rozwoju.

Na Wydziale Geodezji i Kartografii pełniła funkcję kierownika Zakładu Fotogrametrii, Teledetekcji i Systemów Informacji Przestrzennej (2012-2020).

W Politechnice Warszawskiej była m.in. członkiem Platformy Technik Kosmicznych powołanej przez JM Rektora (2014-2020), członkiem Komisji Senackiej ds. współpracy z zagranicą (2012-2016), a obecnie w Radzie Naukowej Dyscypliny jest Przewodniczącą Stałego Zespołu ds. ewaluacji dyscypliny Inżynieria Lądowa i Transport.

Odznaczona Srebrnym Krzyżem Zasługi (2011) oraz Medalem Komisji Edukacji Narodowej (2015), Złotą Odznaką PTG (2019).

Laureatka sześciu Nagród JM Rektora PW.

Popularyzatorka nauki – inicjatorka wydarzeń Dzień Teledetekcji oraz Nauka w Służbie Ziemi, koordynator Festiwalu Nauki na Wydziale Geodezji i Kartografii PW.