Śledztwo w sprawie zaginionych obozów III Rzeszy. Naukowcy z PW/GiK na tropie zapomnianych obozów pracy projektu "Riese"

W zeszły wtorek, 31.06 br. odbyła się emisja filmu dokumentalnego "Zaginione obozy Trzeciej Rzeszy" zrealizowanego przez RMC Production (przy udziale RMC Films i RMC Découverte) przez reż. Benoît Cressent'a (https://www.youtube.com/watch?v=3r6-qdFD7xY).

W filmie, między innymi, przedstawione są fragmenty prac badawczych (od 36') zrealizowanych przez  zespół badający przeszłość systemu obozów pracy systemu obozów pracy AL "Riese", w składzie:

  • dr hab. Paweł Bylina, prof. Uczelni - geolog, WGiK PW;
  • dr inż. Sebastian Różycki - specjalista od teledetekcji; badacz obozów "śmierci" w Treblince, Sobiborze i Chełmnie n. Nerem, WGiK PW;
  • mgr inż. Adam Burakowski - inżynier budowlany, Z. Konserwacyjno-Remontowy PW;
  • mgr Piotr Lewandowski - prawnik, historyk-amator i specjalista od poszukiwań archiwalnych, Fundacja "Thesaurus").

Owocem początkowego etapu działań jest również publikacja w "Remote Sensing" (link w załączeniu: https://www.mdpi.com/2072-4292/12/11/1802/pdf?version=1591174756). 

W tym roku dr inż. S. Różycki otrzymał grant na inwentaryzację pozostałości obozów AL Riese z funduszy Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.