Historia Zakładu Geodezji i Astronomii Geodezyjnej

Zakład Geodezji i Astronomii Geodezyjnej Wydziału Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej jest kontynuatorem tradycji naukowej i dydaktycznej sięgającej 1922 roku, kiedy to utworzona została Katedra zwyczajna Miernictwa I, której kierownikiem został  profesor Edward Warchałowski. Katedra zwyczajna Miernictwa I prof. Warchałowskiego była bazą dla powstania późniejszej Katedry Geodezji Wyższej. W  1925 roku utworzono kolejną Katedrę Astronomii Praktycznej, której kierownikiem został ówczesny dr Felicjan Kępiński, późniejszy profesor i  jednocześnie kierownik Obserwatorium Astronomicznego. Katedra Miernictwa I dała impuls rozwojowy do powołania innych jednostek na Wydziale, w tym Katedry Rachunku Wyrównawczego.

Po II Wojnie Światowej ponownie pod kierunkiem profesora Edwarda Warchałowskiego – Rektora wznowiła działalność Politechnika Warszawska, z  Wydziałem Geodezyjnym,  który dzielił się początkowo na Pomiary Podstawowe i Urządzenia Rolne. Na przestrzeni lat 1946-1954 wyodrębniono między innymi Katedry: Geodezji Wyższej (prof. Edward Warchałowski), Astronomii Praktycznej (prof. Felicjan Kępiński). Dzięki wsparciu Rektora Warchałowskiego od 1947 roku zaczęto tworzyć Obserwatorium Geodezyjno-Astronomiczne w Józefosławiu koło Piaseczna, którego kierownikiem został profesor Felicjan Kępiński. Od 29 kwietnia 1954 roku wymienione wcześniej jednostki  stały się częścią Wydziału, który decyzją Ministra Szkolnictwa Wyższego przyjął obecną nazwę Wydziału Geodezji i Kartografii. Od tej daty w strukturze Wydziału znalazły się między innymi trzy niezależne jednostki, stanowiące zrąb, dzisiejszego Zakładu Geodezji i Astronomii Geodezyjnej czyli: Katedra Astronomii Geodezyjnej  którą kierował profesor Wiesław Opalski,  Katedra Geodezji Wyższej (z Zakładem Geodezji Podstawowej,  Zakładem Grawimetrii i Figury Ziemi oraz Zakładem Geofizyki Geodezyjnej) pod kierownictwem prof. Czesława Kameli  oraz Katedra Rachunku Wyrównawczego i Obliczeń Geodezyjnych pod kierownictwem prof. Stefana Hausbrandta.

Pracownicy Zakładu Geodezji i Astronomii Geodezyjnej

Pracownicy Zakładu Geodezji i Astronomii Geodezyjnej

Od początku roku akademickiego 1970/1971 uległa zmianie struktura organizacyjna Wydziału. W miejsce katedr powołane zostały Instytuty. Z dwunastu katedr powstały trzy Instytuty geodezyjne w tym Instytut Geodezji Wyższej i Astronomii Geodezyjnej, który połączył  trzy wcześniej wymienione Katedry. Dyrektorem Instytutu został mianowany prof. dr hab. inż. Zbigniew Ząbek. Dyrektorami Instytutu byli później profesorowie Jerzy Gaździcki, Janusz Śledziński i Kazimierz Czarnecki. W 2008 roku na Wydziale zniesiono Instytuty i w ich miejsce powstało 6 Zakładów  w tym Zakład Geodezji i Astronomii Geodezyjnej, który od 1 lipca 2009 roku przekształcił się w Katedrę Geodezji i Astronomii Geodezyjnej. Kierownikami tej Katedry byli początkowo prof. Marcin Barlik a następnie od 2012 do 2020 roku profesor Aleksander Brzeziński. Nowa Ustawa o Szkolnictwie Wyższym z 2018 roku zainicjowała kolejne zmiany w strukturze Wydziału Geodezji i Kartografii. W miejsce Katedry od 1.10.2020 roku funkcjonuje Zakład Geodezji i Astronomii Geodezyjnej, którego kierownikiem został profesor Ryszard Szpunar.

» Zapraszamy do zapoznania się z prezentacją przygotowaną z okazji Jubileuszu 100-lecia Wydziału.