Historia Wydziału Geodezji i Kartografii

Historia Wydziału w pigułce

30 czerwca 1921 r. Minister Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego ówczesnego rządu Polski utworzył Wydział Mierniczy na Politechnice Warszawskiej. Na pierwszy rok studiów roku akademickiego 1921/22 przyjęto 38 kandydatów. Program studiów uwzględniał obszerny wykład nauk matematycznych, jako podstawy wyższego miernictwa oraz encyklopedyczne wiadomości ze wszystkich dziedzin, niezbędnych dla każdego inżyniera. W roku 1922 powstały dwie pierwsze katedry: zwyczajna Miernictwa I i nadzwyczajna Miernictwa II (później: Katedra Podstaw Geodezji).

Historia Zakładu Geodezji i Astronomii Geodezyjnej

Zakład Geodezji i Astronomii Geodezyjnej Wydziału Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej jest kontynuatorem tradycji naukowej i dydaktycznej sięgającej 1922 roku, kiedy to utworzona została Katedra zwyczajna Miernictwa I, której kierownikiem został  profesor Edward Warchałowski. Katedra zwyczajna Miernictwa I prof. Warchałowskiego była bazą dla powstania późniejszej Katedry Geodezji Wyższej. W  1925 roku utworzono kolejną Katedrę Astronomii Praktycznej, której kierownikiem został ówczesny dr Felicjan Kępiński, późniejszy profesor i  jednocześnie kierownik Obserwatorium Astronomicznego. Katedra Miernictwa I dała impuls rozwojowy do powołania innych jednostek na Wydziale, w tym Katedry Rachunku Wyrównawczego.

Historia Zakładu Geodezji Inżynieryjnej i Systemów Pomiarowych

Zakład Geodezji Inżynieryjnej i Systemów Pomiarowych pod obecną nazwą funkcjonuje zaledwie od grudnia 2020 roku, ale jego działalność odwołuje się do tradycji wielu jednostek organizacyjnych funkcjonujących na Wydziale Geodezji i Kartografii w zakresie miernictwa, a później w obszarze geodezyjnych pomiarów szczegółowych oraz geodezji inżynieryjnej i przemysłowej. Poprzez to historia Zakładu nawiązuje do historii Wydziału Geodezji i Kartografii w całokształcie jego 100-letniego istnienia. Historię poprzedników Zakładu kształtowała głównie działalność dydaktyczna realizowana w kolejnych strukturach organizacyjnych Wydziału. Należy jednak podkreślić, że spuścizna naukowa tych jednostek jest znacząca nie tylko w skali Wydziału, lecz również w skali polskiej i światowej geodezji.

Historia Zakładu Gospodarki Przestrzennej i Nauk o Środowisku Przyrodniczym

Katedra Gospodarki Przestrzennej i Nauk o Środowisku Przyrodniczym została utworzona w 2009 roku decyzją Senatu PW wraz z utworzeniem w Politechnice Warszawskiej na Wydziale Geodezji i Kartografii kierunku studiów Gospodarka Przestrzenna, jako merytoryczna jednostka koordynująca realizację programu kształcenia na tym kierunku. Katedra przejęła dotychczasowy ogromny dorobek naukowy zgromadzony przez pracowników poprzednich jednostek jakimi były Zakład i Katedra Gleboznawstwa  i znacznie rozszerzyła zarówno tematykę badawczą o zagadnienia dotyczące kształtowania przestrzeni w miastach i na terenach wiejskich, a także w znacznym stopniu zwiększyła ofertę dydaktyczną o przedmioty z zakresu urbanistyki, planowania przestrzennego, rynku nieruchomości, rekultywacji, rewitalizacji, a także o przedmioty społeczno-ekonomiczne.

Historia Zakładu Fotogrametrii i Fotogrametrii, Teledetekcji i Systemów Informacji Przestrzennej

Zakład Fotogrametrii, Teledetekcji i Systemów Informacji Przestrzennej Politechniki Warszawskiej jest jedną z sześciu jednostek organizacyjnych Wydziału Geodezji i Kartografii. Początki działalności Zakładu sięgają lat 20. XX wieku, kiedy to na ów­czes­nym Wydziale Mierniczym w Kate­drze Miernictwa I, kierowanej przez prof. Edwarda War­chałowskiego, zosta­ła zorganizowana Pracownia Foto­gra­metryczna. Prace nad jej orga­ni­za­cją powierzono inż. Marianowi Piasec­kie­mu, zatrudnio­nemu w Katedrze w 1927 r., który wiedzę z zakresu fotogrametrii pogłębił jako stypendysta Funduszu Kultury Narodowej w wielu placówkach zagranicznych w Niem­czech, Szwajcarii, Francji i we Wło­szech.

Historia Zakładu Kartografii

Kartografia jako nauka i przedmiot nauczania pojawiła się już w 1924 r. na ówczesnym Wydziale Mierniczym Politechniki Warszawskiej. Trud kształtowania struktury Wydziału podjął profesor Edward Warchałowski (1885–1953), wybitny geodeta, od 1922 r. kierownik Katedry Miernictwa I (tj. Geodezji Wyższej), dziekan Wydziału w latach 1924–1933, rektor Politechniki Warszawskiej w latach 1933–1936 oraz 1945–1952. Dzięki Jego staraniom w 1923 r. została otworzona docentura kartografii w Katedrze Miernictwa I.

Historia Zakładu Katastru i Gospodarki Nieruchomościami

Nauczanie w powiązaniu z tematyką merytoryczną zakładu tj. urządzaniem obszarów wiejskich i katastru pojawiło się już na ówczesnym wydziale Mierniczym Politechniki Warszawskiej. Po II-ej wojnie światowej  w latach  1946-1956 zaczęła funkcjonować na Politechnice Warszawskiej pierwsza w Polsce Katedra Geodezyjnego Urządzania Terenów Rolnych, której organizatorem był prof. mgr inż. Wacław Nowak (1886-1956), który w latach 1949-1953 pełnił funkcję Dziekan Wydziału. W Katedrze funkcjonowały dwa Zakłady: Geodezyjnego Urządzania Terenów Rolnych oraz Planowania Terenów Osiedli.