Dr inż. arch. Ewa Jarecka-Bidzińska

Architekt i urbanista. Doktor nauk technicznych w dyscyplinie Architektura i Urbanistyka. Adiunkt w Zakładzie Gospodarki Przestrzennej i Nauk o Środowisku Przyrodniczym na Wydziale Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej. Kierownik Studiów Podyplomowych Gospodarka Przestrzenna w Praktyce na Wydziale Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej. Członek Naukowego Towarzystwa Rewitalizacji oraz specjalista w obszarze planowania przestrzennego, projektowania urbanistycznego i architektonicznego.

Absolwentka Wydziału Architektury i Urbanistyki Politechniki Krakowskiej. Doktorat obroniła w 2018 roku na Wydziale Architektury i Urbanistyki Politechniki Warszawskiej. Temat dotyczył zjawiska powstawania dzielnic sztuki w miastach metropolitalnych Europy i Ameryki Północnej w aspekcie rewitalizacji i tożsamości miejsca. W czasie studiów doktoranckich była stypendystką, m.in. otrzymała Stypendium Rektora dla najlepszych doktorantów za osiągnięcia w nauce. W latach 2019-2020 pełniła funkcję kierownika Studiów Podyplomowych Gospodarka Przestrzenna w Praktyce na Wydziale Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej.

Rozprawa doktorska uzyskała w 2019 r. nagrodę główną w konkursie Prezydenta m.st. Warszawy Nagroda Prezydenta m.st. Warszawy za prace dyplomowe – Dyplomy dla Warszawy jako najlepsza rozprawa doktorska obroniona w 2018 r. i poświęcona tematyce rozwoju Warszawy. https://muzeumwarszawy.pl/nagroda-prezydenta-najlepsze-prace-dyplomowe-rozdane/

W latach 2006 – 2014 zatrudniona jako projektant w licznych, również międzynarodowych architektonicznych biurach projektowych i koncernach m.in. Tito Oman Architects oraz GiS Architekci Sp. z o.o. Była autorem i współautorem kilkudziesięciu projektów w tym: współczesnych osiedli mieszkalnych, obiektów użyteczności publicznej, czy adaptacji kompleksów zabudowy historycznej do nowej funkcji. W roku 2011 uzyskała uprawnienia projektowe bez ograniczeń w specjalności architektonicznej potwierdzone wpisem w centralnym rejestrze osób posiadających uprawnienia budowlane (nr upr. MA/052/11, Maz. Okręgowa Izba Achitektów RP).

W latach 2014-2016 wykładowca Wyższej Szkoły Ekologii i Zarządzania, Europejskiej Akademii Sztuki oraz wykładowca i vice – dyrektor programowy na Kierunku Architektura i Urbanistyka, Akademii Finansów i Biznesu Vistula. Od 2016 zatrudniona w Katedrze Gospodarki Przestrzennej i Nauk o Środowisku Przyrodniczym, Wydziału Geodezji i Kartografii, Politechniki Warszawskiej. Promotor licznych prac inżynierskich poświęconych tematyce przekształceń urbanistycznych oraz ingerencji projektowej na terenach miejskich i podmiejskich.

W roku 2017 zrealizowała jako kierownik dwa granty na Politechnice Warszawskiej: grant dziekański na Wydziale Architektury PW o tytule: „Proces powstawania dzielnicy sztuki w El Raval, w Barcelonie, w aspekcie tożsamości i rewitalizacji” oraz grant doktorski na Wydz. GiK o tytule: „Nowe przestrzenie publiczne w rewitalizacji dzielnicy El Raval w Barcelonie/ New public spaces in revitalisation of El Raval in Barcelona

Na międzynarodowej konferencji organizowanej w 2018 r. przez Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie w Janowie Lubelskim pt. Innowacje w geodezji i kartografii, gospodarce nieruchomościami oraz ochronie wód powierzchniowych, otrzymała nagrodę za najlepszy poster naukowy pt. „The Identity Importance In ShapingSelected, New Urban Spaces In Warsaw, Praga – Północ/ Znaczenie Tożsamości w Kształtowaniu Wybranych, Nowych Przestrzeni Miejskich na Warszawskiej Pradze – Północ”.

Była inicjatorem podpisania porozumienia o współpracy merytorycznej między Urzędem Dzielnicy Praga – Północ w Warszawie oraz Kierunkiem Gospodarka Przestrzenna i jest koordynatorem tej współpracy. Na mocy tego porozumienia w ostatnich latach zrealizowano wiele wspólnych dla obu podmiotów działań m.in. wystawy prac studenckich „Prawy Brzeg Wizje Rewitalizacji”.

Kompetencje naukowe i dydaktyczne podnosi dzięki szkoleniom i międzynarodowym konferencjom. W 2019r. na międzynarodowej konferencji 17-th International Conference Arquitectonics Network: Mind, Land &Society na UniversitatPolitècnica de Catalunya w Barcelonie [tłum. Politechnika Katalońska]prezentowała prelekcję w temacie "Warsaw - Praga - Północ, HistoricalDistrict, Public spaces and Contemporary Architecture".

Autor lub współautor licznych publikacji dot. problematyki urbanistyki, rozwoju i przekształceń miast, przestrzeni publicznych, rewitalizacji w oparciu o dziedzictwo kulturowe, aspektów socjologicznych w projektowaniu urbanistycznym oraz tożsamości miejsca.

Zainteresowania i prowadzone badania naukowe:

  • projektowanie urbanistyczne i planowanie przestrzenne,
  • rewitalizacja terenów/dzielnic/miast ze szczególnym uwzględnieniem rewitalizacji przez kulturę i w oparciu o dziedzictwo kulturowe,
  • proces badania, waloryzacji, tworzenia i przekształcania przestrzeni publicznych,
  • procesy przekształceń w obszarach śródmiejskich,
  • współczesne przemiany i rozwoju miast metropolitarnych,
  • projekty urbanistyczne na obszarach miejskich i podmiejskich z uwzględnieniem problemów natury społecznej, funkcjonalnej, gospodarczo – ekonomicznej,
  • projekty urbanistyczne w dużych i średniej wielkości miastach w oparciu o potencjał miejsca,
  • projekty urbanistyczne w kontekście historycznym,
  • projekty urbanistyczne z uwzględnieniem współczesnych teorii urbanistycznych (miasta przyszłości).