Prof. dr hab. inż. Jolanta Kwiatkowska-Malina

Profesor nauk rolniczych w zakresie ochrony i kształtowania środowiska. Profesor w Zakładzie Gospodarki Przestrzennej i Nauk o Środowisku Przyrodniczym na Wydziale Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej. Specjalista z zakresu inżynierii i ochrony środowiska, w tym: odtwarzania zasobów glebowej materii organicznej, strategii ochrony i kształtowania zasobów glebowych na terenach przekształconych antropogenicznie, monitoringu środowiska, analizy ryzyka i ocen oddziaływania na środowisko w planowaniu przestrzennym.

Absolwentka Wydziału Rolniczego i Biologii SGGW w Warszawie. W 1999 roku uzyskała stopień doktora nauk rolniczych, a w 2010 doktora habilitowanego w zakresie agronomii ze specjalnością gleboznawstwo-biogeochemia. W roku 2020 uzyskała tytuł naukowy profesora nauk rolniczych w zakresie ochrony i kształtowania środowiska. W roku 2001 ukończyła studia podyplomowe w Wyższej Szkole Zarządzania i Marketingu w Warszawie na kierunku Zarzadzanie i Marketing z Wykorzystaniem Technik Informatycznych.

Realizuje prace badawcze związane z przemianami materii organicznej z różnych źródeł wprowadzonej do gleb, strategią ochrony i kształtowania zasobów glebowych, remediacją i zagospodarowaniem terenów zanieczyszczonych i zdegradowanych dla potrzeb racjonalnego i zrównoważonego gospodarowania przestrzenią. Brała udział w realizacji projektów w ramach programów UE: V-PR UE - projekt pt.: Development of Integrated Management System for Prevention and Reduction of Pollution of Waterbodies at Contaminated Industrial Megasites (WELCOME) oraz VII-PR UE - MSCA Initial Training Network - projekt pt.: Advancing In Situ Sustainable Remediation for Contaminated Land and Groundwater (ADVOCATE). W latach 2016- 2020 kierowała zespołem realizującym projekt badawczy w ramach PR UE Horizon 2020 MSCA Initial Training Network pt.: Managing soil and groundwater impacts from agriculture for sustainable intensification (INSPIRATION). Była także kierownikiem lub wykonawcą licznych projektów badawczych z zakresu ochrony i rekultywacji środowiska glebowego finansowanych ze źródeł krajowych.

Jest autorką lub współautorką ponad 170. publikacji w czasopismach naukowych, doniesień i komunikatów w międzynarodowych i krajowych konferencjach naukowych, w tym ponad 20. artykułów indeksowanych z bazy Web of Science Core Collection (indeks H = 9, liczba cytowań - 270), 6. monografii oraz 22. rozdziałów w książkach i monografiach. Wyniki badań prezentowała na ponad 50. konferencjach krajowych i zagranicznych, m. in. w: Austrii, Brazylii, Grecji, Hiszpanii, Indiach, Niemczech, Rumunii, Słowacji, Szwecji, USA, Wielkiej Brytanii.

Jest promotorem 3. zakończonych przewodów doktorskich oraz ponad 35. prac magisterskich i inżynierskich zakresu inżynierii i ochrony środowiska. Jest laureatką nagród JM Rektora PW za działalność naukową, dydaktyczną i organizacyjną.

Zainteresowania i prowadzone badania naukowe:

  • odtwarzanie i przemiany zasobów materii organicznej w gruntach przekształconych antropogenicznie,
  • strategii ochrony i kształtowania zasobów glebowych i wodnych w aspekcie bezpieczeństwa żywnościowego (‘water-food-environment nexus’)
  • ocena zagrożenia i zrównoważona remediacja środowiska gruntowo-wodnego,
  • zagospodarowanie terenów zdegradowanych wobec współczesnych wyzwań gospodarki przestrzennej (‘circular economy’, ‘ecosystem services’),
  • wykorzystanie metod geostatystycznych do szacowania stopnia zanieczyszczenia gleb,
  • pozyskiwanie surowców z odpadów dla racjonalnego wykorzystania zasobów środowiska (‘city mining’),
  • zintegrowane planowanie przestrzenne, zagospodarowanie terenu, zarządzanie zasobami glebowymi i wodnymi w dobie nowych wyzwań środowiskowych: zanieczyszczenie światłem, zmiany klimatyczne, woda w przestrzeni miejskiej, eksurbanizacja (rozlewanie się miast), 
  • monitoring środowiska, 
  • analiza ryzyka i oceny oddziaływania na środowisko w planowaniu przestrzennym.