Jutro w dydaktyce i umiędzynarodowieniu

Wydział w przyszłości kontynuować będzie działalność dydaktyczną w trzech kluczowych kierunkach studiów: geodezji i kartografii, gospodarce przestrzennej i geoinformatyce.

Kształcenie studentów  pozostanie filarem aktywności kadry, ale prawdopodobnie już nie dominującym.
Oferta edukacyjna podążać będzie oczywiście za potrzebami rynku, wymagającymi modernizacji programów kształcenia, gdyż branże nieustannie się zmieniają, a technika rozwija.

Więcej>>>

Politechnika Warszawska jako Uczelni Badawcza  stawia na silniejsze niż dotychczas powiązanie procesu badań i procesu dydaktycznego. Oznaczać to będzie między innym stopniowy wzrost znaczenia studiów magisterskich w stosunku do studiów inżynierskich. Oferta edukacyjna podążać będzie jak dotychczas za potrzebami rynku, ale z zachowaniem solidnych fundamentów metodycznych pozwalających absolwentom na podejmowanie po skończeniu studiów nie tylko działalności inżynierskiej, ale także badawczej i menedżerskiej.
Przejawem zachodzących zmian jest m.in.  uruchomienie w 2020 roku po raz pierwszy w historii anglojęzycznej specjalności Mobile Mapping and Navigations Systems na kierunku geodezja i kartografia, adresowanej głównie dla studentów z zagranicy. Pojawienie się pełnej oferty edukacyjnej w języku angielskim w połączeniu z renomą Uczelni stało się magnesem dla studentów przyjeżdżających w ramach wymiany międzynarodowej. Oferta studiów anglojęzycznych wpłynie na znaczący stopień umiędzynarodowienia studentów, a dalej również i kadry. Umiędzynarodowiona kadra to także większa współpraca badawcza z jednostkami zagranicznymi i wspólne inicjatywny dydaktyczne. Nauczanie w języku angielskim angażuje mniej więcej jedną trzecią kadry badawczo-dydaktycznej Wydziału -  wskaźnik ten będzie w kolejnych latach wzrastał. W niedalekiej przyszłości planowane jest rozszerzenie oferty anglojęzycznej również na kierunek gospodarka przestrzenna i geoinformatyka, co sprawi, że Wydział uzyska elitarny poziom dydaktyki atrakcyjnej również dla studenta zagranicznego, co ma już miejsce w przypadku kilku wydziałów Politechniki Warszawskiej.
Najważniejszą wartością Wydziału są ludzie. To oni tworzą unikatową społeczność naszego Wydziału. Budowanie interakcji pomiędzy studentami i pracownikami to ważna misja. Realizacja obchodów 100-lecia Wydziału pokazuje współpracę dużej grupy pracowników z zespołami studentów, którzy przygotowują rozmaite wydarzenia, interesujące tych młodszych i tych starszych, lecz nadal młodych duchem. Nie inaczej będzie jutro, Wydział zawsze pozostanie miejscem spotkań pokoleń geodetów i kartografów, planistów oraz geoinformatyków, integrując specjalistów inżynierii geoprzestrzennej przez co najmniej kolejne 100 lat.

Dr inż. Krzysztof Bakuła
Dr hab inż. Anna Bielska, prof. Uczelni