Jutro w nauce i komercjalizacji badań

Wydział Geodezji i Kartografii będąc w gronie wydziałów Uczelni Badawczej, dąży do coraz większego udziału badań naukowych w obowiązkach jego pracowników.
W działalności Wydziału badania i ich komercjalizacja stanowić będą coraz większy udział w budżecie jednostki.

W tym celu Wydział realizuje końcową fazę budowy całkowicie nowej, nowoczesnej infrastruktury badawczej, która ma umożliwić prowadzenie zaawansowanych badań we współpracy z przemysłem.

Więcej >>>

Obliczenia na dużą skalę w chmurach obliczeniowych, efektywne przetwarzanie ogromnych zasobów geodanych, w tym z Internetu Rzeczy, wykorzystanie sztucznej inteligencji w analizie przestrzeni i urbanistyce, rozwój technologii pomiarowych i zdalnego pozyskiwania geoinformacji, technologii pozycjonowania, technologii modelowania 3D i 4D oraz technologii BIM i GIS to tylko niektóre wątki technologiczne, które będą silnie kształtowały kierunek badań prowadzonych na Wydziale. Dlatego Wydział stawia na strategiczne porozumienia z firmami będącymi liderami w swoich specjalizacjach zarówno w kraju, jak i na rynku globalnym.

Motorem napędowym rozwoju powinno być nie tylko umiejętne wykorzystanie nowych technologii, ale też aktywne włączenie się w kreowanie nowych rozwiązań, które będą miały szanse na szerokie wdrożenia. Realizację tej wizji ma ułatwić utworzone Centrum Naukowych Analiz Geoprzestrzennych i Satelitarnych (CENAGIS), którego jednym z kluczowych zadań jest tworzenie i integrowanie zespołów badawczych, zarówno międzyzakładowych, międzywydziałowych, jak międzyuczelnianych składających się z pracowników uczelni, firm oraz instytucji działających w obszarze szeroko rozumianej geomatyki i inżynierii przestrzennej. Centrum będzie platformą współpracy dla wszystkich zakładów Wydziału poprzez zapewnienie dostępu do unikalnej w infrastruktury geoinformatycznej, infrastruktury Obserwatorium Astronomiczno-Geodezyjnego w Józefosławiu oraz nowych laboratoriów i pól kalibracyjnych umożliwiającym testowanie sprzętu pomiarowego. Istotnym elementem planu rozwojowego jest stworzenie przyjaznych warunków do rozwoju przedsiębiorczości akademickiej we współpracy z Centrum Innowacji i Transferu Technologii Politechniki Warszawskiej. W efekcie powoli to na stworzenie warunków do rozwoju firm typu start-up, spin-off i spin-out ściśle współpracujących z Wydziałem oraz stworzy atrakcyjne warunki do pracy szczególnie dla młodych naukowców z zagranicy.  

Kolejne zaplanowane etapy rozwoju infrastruktury Wydziału pozwolą na realizowanie wielu projektów badawczo-rozwojowych, o jeszcze bardziej interdyscyplinarnym charakterze, we współpracy ze specjalistami z zakresu nauk inżynieryjno-technicznych, ścisłych i przyrodniczych, rolniczych, humanistycznych i społecznych, dla których inżynieria geoprzestrzenna jest źródłem cennych informacji. Pracownicy Wydziału już teraz realizują prace naukowe w kilku dyscyplinach związanych m.in. z inżynierią lądową i transportem, informatyką techniczną i telekomunikacją,  inżynierią środowiska, górnictwem i energetyką, naukami o Ziemi i środowisku, archeologią czy architekturą i urbanistyką. W przyszłości interdyscyplinarność badań i kształcenia będzie jeszcze bardziej wyraźna.

dr hab. inż. Katarzyna Osińska-Skotak, prof. uczelni
dr hab. inż. Dariusz Gotlib, prof. uczelni