Automatyczny system pomiaru i analizy kształtu statycznych i dynamicznych obiektów inżynierskich - 1995-1997

Marek WOŹNIAK, Ryszard RYBUS, Witold PRÓSZYŃSKI,  Mieczysław KWAŚNIAK

Podjęty projekt badawczy przewidywał realizację systemu typu RMS na bazie kilku tachimetrów precyzyjnych, niwelatora kodowego oraz okularu laserowego. System miał nadzorować przebieg pomiaru na obiektach inżynierskich statycznych i dynamicznych w czasie rzeczywistym, rejestrować i analizować wszystkie obserwacje podczas ich wykonywania oraz pozwalać na ich ponowne, kompleksowe opracowywanie analityczne w trybie "post-processingu".
W ramach realizowanego tematu zaprojektowano i zbudowano system GeoEdit _RMS przeznaczony do pomiaru, wizualizacji geometrycznej obserwacji przestrzennych oraz analizy kształtu modelu obiektów mierzonego w relacji do funkcji modelowych.

Okno komunikacji systemu pomiarowego    

Odchyłki płaszcza chłodni kominowej od nominału

Realizacja procesu pomiarowo-obliczeniowego odbywa się wg własnych algorytmów opracowywania obserwacji przestrzennych oraz przebiega pod nadzorem graficznej projekcji sytuacji pomiarowej. Zbudowany system zawiera wszystkie elementy pozyskiwania danych geometrycznych oraz ich przetwarzania analitycznego jak i graficznej prezentacji zjawisk geometrycznych, towarzyszących pomiarowi. System GeoEdit_RMS pozwala nie tylko mierzyć, prowadzić tyczenia w przestrzeni, przewidywać niepewności pomiarowe w obszarze działania, wizualizować sytuację pomiarową w różnych ujęcia prezentacyjnych, ale także dokonywać skomplikowanych analiz geometrycznych. Wśród zadań związanych z przetwarzaniem danych zastosowano oryginalny algorytm transformacji stochastycznej, uodporniony na zaburzenia układu obserwacyjnego oraz defektu strukturalnego tzw. przegubu Cardana.
Innym segmentem przetwarzania danych jest podsystem aproksymacji stochastycznych i deterministycznych, obejmujący procedury realizacji tych zadań dla: prostej, płaszczyzny, sfery, walca oraz krzywych stożkowych. Możliwy jest on do zastosowania również w procesie wyznaczania parametrów bryły i do analizowania wektorowego pola przemieszczeń. System ten był wielokrotnie wykorzystywany w zadaniach badawczych w pomiarach przemieszczeń konstrukcji budowlanych, chłodni kominowych, przekryć dachowych, potwierdzając swe zalety i przydatność praktyczną.