Projektor światła laserowego do współpracy z lunetami celowniczymi - 1988

Marek WOŹNIAK

Zdalne systemy pomiarowe (RMS) wymagają precyzyjnego wskazania punktu pomiarowego. Najbardziej uniwersalnym rozwiązaniem jest punkt świetlny. W wyniku prac autor powstawały unikalne rozwiązania techniczne, realizujące to zadanie. Pierwsze konstrukcje wskaźników laserowych montowanych w instrumentach były pierwszymi pracami w kierunku budowy okularu laserowego. Wskaźniki te umożliwiały wykonywanie precyzyjnych nacelowań na niestabilizowane punkty pomiarowe z wielu stanowisk obserwacyjnych jednocześnie. Dzięki zastosowaniu diody GaAs oraz dodatkowego systemu sterowania mocą sygnału laserowego uzyskano niespotykane dotąd funkcjonalności i precyzję tworzenia sygnału optycznego.

Wskaźniki laserowe o wiązce skolimowanej  i zbieżnej

Okular laserowy jest urządzeniem projektującym wiązkę światła laserowego w układzie optycznym lunety. Dzięki temu uzyskujemy nie tylko zalety wskaźnika laserowego, ale również i wszystkie funkcje lunety. Zastosowanie odpowiedniego mocowania, w miejsce tradycyjnego okularu optycznego, pozwoliło „zmaterializować” oś celową. Dzięki zaprojektowaniu odpowiedniej optyki nowego okularu, możliwe było obserwowanie wiązki laserowej wzdłuż celowej lunety. Unikalne rozwiązanie układu rektyfikacji okularu pozwala zachować identyczność wiązki laserowej z układem osi instrumentu (patent RP nr 185734). Możliwe więc stało się autonomiczne ogniskowanie wiązki laserowej w lunecie pozwalające uzyskiwać plamkę rzędu kilku dziesiątych milimetra. Pozwala to znacznie uprecyzyjniać pomiary geodezyjne w realizowane techniką RMS.

Okular laserowy na instrumencie TCM1800 i jego schemat ideowy