Naziemny skaning laserowy - 2000 - 2015

Janina ZACZEK-PEPLINSKA, Marek WOŹNIAK, Maria KOŁAKOWSKA, Artur ADAMEK
Pierwsze skanowanie laserowe Dużej Auli w Gmachu Głównym Politechniki Warszawskiej odbyło się wiosną 2000 r. Powstały model auli był potem wielokrotnie prezentowany i wykorzystywany do celów dydaktycznych. Od tego czasu pracownicy Katedry Geodezji Inżynieryjnej i Systemów Pomiarowo-Kontrolnych brali udział w licznych pracach z wykorzystaniem skanerów laserowych.

2009-2015
Zespół pod kierunkiem dr inż. Janiny Zaczek-Peplinskiej opracował metodykę pomiarów inwentaryzacyjnych metodą naziemnego skanowania laserowego masywnych obiektów hydrotechnicznych. Wykonane zostały pomiary zapór wodnych Besko, Solina, Rożnów, Klimkówka. Zespół współpracuje z Leica Geosystems Polska, Laser-3D, wykorzystując skanery o różnych parametrach technicznych Leica ScanStation 2, Leica C10, Riegl VZ-400, Z+F Imager 5010. Wynikiem prac zespołu jest wiele publikacji w czasopismach krajowych i wystąpień na konferencjach zagranicznych. Członkowie zespołu są też autorami i współautorami rozdziałów w wydawnictwach branżowych Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Od roku 2011 nawiązano współpracę z Zespołem Teledetekcji i Systemów Informacji Przestrzennej w zakresie wykorzystania danych rejestrowanych skanerami laserowymi do oceny stanu technicznego powierzchni obiektów inżynierskich. Dr inż. J. Zaczek-Peplinska, dr hab. inż. K. Osińska-Skotak i mgr inż. Maria Kowalska pracują nad wykorzystaniem danych wieloźródłowych, w tym Intensywności odbicia promienia laserowego oraz zdjęć termalnych. W pracach wykorzystują nowoczesne skanery oraz zintegrowane z nimi kamery termalne (skaner Z+F Imager 5010C z kamerą termowizyjną T-Cam). Katedra Geodezji Inżynieryjnej i Systemów Pomiarowo-Kontrolnych w zakresie naziemnego skanowania laserowego współpracuje z Uniwersytetem Technicznym w Berlinie (Institute of Geodesy and Geoinformation Science).