Polska szkoła geodezyjnych pomiarów przemieszczeń 1950-2015

Pod koniec lat czterdziestych XX wieku w Katedrze Geodezyjnych Pomiarów Szczegółowych pod kierunkiem prof. Tadeusza Lazzariniego prowadzono szereg prac związanych z wyznaczaniem przemieszczeń zapór wodnych oraz obiektów zabytkowych i przemysłowych.
W odróżnieniu od stosowanych powszechnie, w tamtym okresie, rozwiązań wykorzystujących transformacje współrzędnych, opracowano metodę wyznaczania przemieszczeń wykorzystującą różnice wyników pomiarów okresowych w procesie identyfikacji punktów odniesienia i wyznaczania przemieszczeń w sieciach różnego rodzaju (sieciach trygonometrycznych pełnych, sieciach liniowych, kątowo-liniowych oraz niwelacyjnych). Nowatorskie osiągnięcia prof. Lazzariniego, prof. Hermanowskiego i dr Laudyn przyczyniły się do stworzenia podstaw metodologicznych, wokół których rozwijał się dział geodezji inżynieryjnej zajmujący się pomiarami przemieszczeń i odkształceń budowli i ich otoczenia. Metodę różnicową uznano za podstawową technologię wyznaczania przemieszczeń i odkształceń różnego rodzaju obiektów i konstrukcji inżynierskich. W rezultacie prowadzonych badań na największych obiektach hydrotechnicznych w Polsce (Rożnów, Czchów, Solina) opracowano szczegółowe instrukcje i zalecenia dotyczące technologii pomiarów i obliczeń bezwzględnych przemieszczeń poziomych i pionowych.
    Metoda różnicowa przyczyniła się do podniesienia dokładności wyznaczanych przemieszczeń poprzez:
-    eliminację błędów systematycznych, wynikających głównie z wpływów środowiska i niektórych błędów instrumentalnych,
-    zapewnienie wiarygodnej oceny dokładności wyznaczonych przemieszczeń, odzwierciedlającej dokładność wykonanych pomiarów i niestałość punktów odniesienia,
-    zwartość procesu obliczeniowego.
   

Metoda różnicowa jak i metody identyfikacji stałych punktów odniesienia bazujące na tzw. transformacjach poszukiwawczych spotkały się z powszechnym uznaniem środowiska geodezyjnego na całym świecie, co przyczyniło się do powstania pojęcia „polskiej szkoły geodezyjnych pomiarów przemieszczeń”.