2024-2025 - Planowanie rekreacji jako czynnika zrównoważonego rozwoju przestrzennego w kontekście transformacji (Projekt ADVOCATE! /NAWA/)

Recreation advocacy for sustainable spatial development in the transition context

Badanie ma na celu zidentyfikowanie mechanizmów stosowanych w procesach zazieleniania miast, skupiając się na roli rekreacji i partycypacji publicznej. Miejskie tereny zielone stanowią odpowiedź na globalne wyzwania, takie jak zmiany klimatu, utrata różnorodności biologicznej oraz sprawiedliwość społeczna i środowiskowa. Pandemia COVID-19 podkreśliła znaczenie dostępnych terenów zielonych dla działań rekreacyjnych. Badanie koncentruje się na Wiedniu i Warszawie, porównując ich regiony metropolitalne, obejmujące średnie i małe miasta oraz obszary wiejskie. Pytania badawcze dotyczą integracji planowania rekreacji w procesach zazieleniania miast, stosowanych procedur i narzędzi, zaangażowania obywateli oraz wykorzystania narzędzi cyfrowych. Projekt obejmuje mapowanie procesów zazieleniania miast, analizę dokumentów planistycznych, przeprowadzenie analizy przestrzennej i porównywanie danych. Współpraca między austriackimi i polskimi instytucjami ma na celu zniwelowanie luki między teorią a praktyką oraz przyczynienie się do zrównoważonego rozwoju miejskiego, zwłaszcza w kontekście celu 11 Zrównoważone Miasta i Społeczeństwa. Projekt planowany jest na 24 miesiące, i obejmuje wizyty studyjne, spotkania i warsztaty w obu krajach. Współpraca badawcza oferuje możliwości wymiany wiedzy i opracowania wspólnych publikacji w czasopismach naukowych oraz przygotowania wniosku badawczego w ramach programu Horizon Europa.

Potrzeba odpoczynku, rekreacji oraz kontaktu z naturą to potrzeby społeczne. Projekt zajmuje się mechanizmami, instrumentami i narzędziami planowania, aby sprostać tym potrzebom jako usłudze społecznej, których znaczenie zostało szczególnie uznane w obliczu pandemii COVID-19. Tereny zielone stanowią obszary integracji społecznej oraz budowania tożsamości i przynależności w lokalnych społecznościach. Społeczny proces planowania wzmacnia zaangażowanie mieszkańców i budowę silnych, rezylientnych społeczności lokalnych. Polski zespół badawczy składa się z młodych badaczy. Projekt rozwinięty i wzmocniony zostanie przez współpracę z partnerami społeczno-gospodarczymi: Miastem Stołecznym Warszawa, małymi i średnimi miastami Funkcjonalnego Obszaru Miejskiego Warszawy oraz analogicznymi instytucjami z Wiednia i jego obszaru metropolitarnego. Opracowana analiza porównawcza stanu obecnego oraz koncepcja wspierania rekreacji i jej potencjał transformacyjny w kierunku zrównoważonego rozwoju na przykładzie analizowanych studiów przypadku, wraz z wytycznymi do włączenia tej koncepcji do ram planów zazieleniania miast, posiada istotny potencjał wdrożeniowy.

- streszczenie projektu w języku angielskim

The research aims to identify the mechanisms used in urban greening processes, focusing on the role of recreation and public participation. Urban green spaces address global challenges such as climate change, biodiversity loss, and social and environmental justice. The COVID-19 pandemic highlighted the importance of accessible green areas for recreational activities. The study focuses on Vienna and Warsaw, comparing their metropolitan regions, including medium-sized and small cities and rural areas. The research questions explore the integration of recreation planning in urban greening processes, the procedures and tools used, citizen engagement, and the use of digital tools. The project includes mapping urban greening processes, analyzing planning documents, conducting geospatial analysis, and comparing data. The collaboration between Austrian and Polish institutions aims to bridge the gap between theory and practice and contribute to sustainable urban development, in particular the goal 11 Sustainable cities and societies. The project is planned for 24 months, with meetings and workshops scheduled in both countries. The research collaboration offers opportunities for knowledge exchange and publication in academic journals and the preparation of research proposal in the Horizon Europa framework. The need for rest and recreation, as well as contact with nature, is a social need. The project addresses mechanisms, instruments, and planning tools to meet this need as a social service, the importance of which has been particularly recognized in the face of the COVID-19 pandemic. Green spaces are areas for social integration and building identity and belonging in local communities. A socialized planning process strengthens the involvement of residents and the building of strong, resilient local communities. The Polish research team consists of young researchers. The project will develop and strengthen the cooperation with socio-economic partners: the City of Warsaw, as well as small and medium-sized cities of the Urban Functional Area of Warsaw. The Austrian institutions from Viena's Metropolitan Area will also be involved. The developed comparative analysis of the existing state of the art and the concept of supporting recreation and its transformative potential towards sustainable development on the example of the case studies analyzed, together with guidelines for incorporating this concept into urban greening plans framework, have significant implementation potential.